Sen innych i transformacja badań snu ad

Jednak sny pozostały prywatne. Rozpoznanie obturacyjnego bezdechu sennego i odrodzenie zainteresowania bezsennością spowodowało eksplozję laboratoriów snu. W wyniku oprzyrządowania sen przebudowano na potencjalnie lukratywny obszar badań naukowych. Sen nie jest już subiektywnym, prywatnym doświadczeniem, lecz obiektem laboratoryjnym monitorowanym przez maszyny i technologów. Śpiące ciało zostało prawie całkowicie udomowione przez naukę biomedyczną. Bezdech senny stał się symbolem badań snu, przekraczając i przeciwstawiając się doświadczeniom poszczególnych osób. Dzisiejsze kliniczne laboratoria snu pozbawiły pole poszukiwań funkcji snu i sennych marzeń. Dane fizjologiczne zastąpiły fascynujące filozoficzne rozważania.
Ta książka to esej, który obejmuje 2500 lat historii kultury. Kroker opowiada o tym, jak empiryczne zjawiska snu i snu zostały ukształtowane w obiekty naukowe przez konfigurację sił dyscyplinarnych, zawodowych, ekonomicznych, społecznych, technologicznych, intelektualnych i politycznych. Śnienie, które ustanowiło pole, jest obecnie w dużej mierze ignorowane.
Siły zaangażowane w ewolucję dziedziny medycyny snu są prawdopodobnie podobne do tych w pracy w wielu innych specjalnościach klinicznych i laboratoryjnych. Ta książka powinna być bardzo interesująca dla tych, którzy są zainteresowani uzyskaniem wglądu i refleksją nad tym, jak rozwinęły się nasze indywidualne dziedziny specjalizacji.
Mark W. Mahowald, MD
University of Minnesota Medical School, Minneapolis, MN 55415
edu
[patrz też: tortex olsztyn, gimnazjum węgrzce wielkie, patimaks ]

Powiązane tematy z artykułem: gimnazjum węgrzce wielkie patimaks tortex olsztyn